Koji su limiti kod plaćanja gotovim novcem?

PLAĆANJA IZMEĐU PRAVNIH OSOBA

            Prema Zakonu o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma, plaćanja i naplate u gotovom novcu, između pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju registriranu djelatnost u Hrvatskoj, moguće je obaviti u maksimalnom iznosu do 10.000,00 eura. Navedeno ograničenje također se primjenjuje ukoliko se plaćanje ili naplata odvija u nekoliko uzastopnih transakcija, koje se lako mogu povezati.

PLAĆANJE OBVEZNICIMA FISKALIZACIJE

            Prema Zakonu o fiskalizaciji u prometu gotovinom obveznik fiskalizacije može, drugom obvezniku fiskalizacije, račun za robu i usluge gotovim novcem platiti do iznosa od 700,00 eura po računu. Bitno je za znati da se gotovim novcem može platiti istodobno više računa uz uvjet da nijedan ne prelazi iznos od 700,00 eur.

Treba napomenuti da Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom razlikuje pojmove „gotovina“ i „gotov novac“. Pri tome, gotovim novcem se smatraju novčanice eura, te kovanice eura i eurocenta. Gotovina je ipak širi pojam te obuhvaća gotovi novac, plaćanje karticama, bonovima i slično. Ipak, gotovina ne obuhvaća plaćanja na transakcijski račun.

Obveznik fiskalizacije dužan je fiskalizirati svaki račun naplaćen gotovim novcem – bilo da je riječ o novčanicama, kovanicama ili karticama.

PLAĆANJE OBRTNICIMA

            Prema Zakonu o o porezu na dohodak, obrtnicima i fizičkim osobama (koje obavljaju samostalnu djelatnost) moguće je izvršiti plaćanje gotovim novcem maksimalno do iznosa od 700,00 € po računu. Iznose koji prelaze 700,00 eura potrebno je uplatiti karticom, odnosno uplatom na žiro račun ako obrtnik nema mogućnost naplate karticama.