Pojmovi fiskalizacije i eRačuna su većini poduzetnika već poznati, a trenutno je obvezna razmjena eRačuna samo između poduzetnika i obveznika javne nabave (B2G).
Međutim, od 1. siječnja 2026. godine u najavi je uvođenje obvezne razmjene eRačuna i fiskalizacije eRačuna u širem smislu, odnosno u poslovanju između poduzetnika (B2B).
Porezna Uprava je početkom ovog mjeseca na svojim stranicama objavila novosti u projektu Fiskalizacija 2.0 te napokon imamo više informacija što će to točno značiti za poduzetnike.
Najava je da će se na određeni način, spojiti sustavi fiskalizacije i eRačuna te će se podaci o računima dostavljati u Poreznu upravu u realnom vremenu.
Koji podaci će se dostavljati poreznoj upravi?
Slično kao i u slučaju fiskalizacije u prometu gotovinom, uvodi se fiskalizacija svih računa između poduzetnika, bez obzira na način plaćanja. To znači da će se Poreznoj upravi dostavljati podaci s računa između poduzetnika, i to kako je najavljeno:
iznos ukupnog računa
iznos prometa/prihoda
iznosi PDV-a
OIB kupca
podaci o naplati
U najavi je i fiskalizacija transakcijskih računa prema krajnjim korisnicima koja je do sada bila izuzeta iz obveze fiskalizacije.
Porezna uprava će tako imati informaciju o poreznim obvezama poduzetnika kao i financijskim podacima u realnom vremenu, a treba napomenuti da se ovaj sustav uvodi na razini cijele Europske unije.
Koje su prednosti i mane s računovodstvenog aspekta?
Smanjio bi se opseg administrativnog poslovanja, i to ukidanjem nekih od obrazaca kao što su U-RA, PPO, PDV-S, budući da bi se svi podaci sadržani u tim obrascima svakodnevno dostavljali u sustav Porezne uprave.
Također, smanjili bi se troškovi fizičke dostave dokumentacije jer neće biti potrebe za dostavom u papirnatom obliku.
S druge strane, veći fokus bi bio na softveru i kvalitetnim programskim rješenjima koji će biti podrška cijelom sustavu digitalizacije. To za sobom povlači i edukaciju za rad korisnika kao i dodatne troškove za implementaciju rješenja.
Možda i najveća prednost je ta što digitalizacija procesa razmjene računa s Poreznom upravom, koja je posrednik u razmjeni, ostavlja znatno manje prostora za greške. Svaka aktivnost vidljiva je u sustavu e-Porezne, što bi trebalo značiti i manje ispravki. S novim promjenama, važnost informiranosti i osviještenosti poduzetnika postaje sve značajnija, a pravovremeni uvid u vlastito poslovanje postaje nezaobilazan.