Dok se poslodavci bore s pronalaskom radnika, učenici i studenti su u potrazi za dodatnom zaradom, ali i za stjecanjem novih znanja i vještina kako bih po završetku školovanja bili spremni za tržište rada.
Zato je svim poslodavcima korisno informirati se o pravilima kojih će se morati pridržavati ako odluče u svoje redove primiti mlade snage.
Učenici srednjih škola i studenti zapošljavaju se preko posrednika za zapošljavanje, a uobičajeno su to učenički servisi pri školi koju pohađaju ili student servis.
Poslodavac mora biti registriran u bazi posrednika te se Ugovor potpisuje između poslodavca, posrednika i učenika ili studenta. Dovoljno je da jednom mjesečno poslodavac ispuni i potvrdi Ugovor na temelju kojeg mu Posrednik izdaje račun. Sva davanja obračunava i plaća Posrednik te nakon toga Važno je napomenuti da rad učenika osnovnih škola nije dozvoljen, a prilikom zapošljavanja maloljetnih učenika potrebna je i suglasnost roditelja.
Isto tako, učenici se već pri završetku srednjoškolskog obrazovanja mogu učlaniti u student servis, što znači da maturanti ljeto prije upisa na fakultet mogu raditi prema pravilima student servisa.
Evo koje su najčešće razlike između zapošljavanja učenika i studenata:
ZAPOSLENJE: Učenik može raditi samo preko školskih praznika, dok studenti mogu raditi tijekom cijele godine
POSREDNIK: Nadležnost za učenike ima Učenički servis, a za studente Student servis
SATNICA: Učenici i studenti imaju jednaku propisanu minimalnu satnicu, u iznosu od 5,25 eura. Za rad nedjeljom, blagdanom ili noću ona se povećava za 50 % i iznosi 7,88 eura.
RADNO VRIJEME: Dok studenti nemaju ograničenje u radnom vremenu, učenik koji nema navršenih 15 godina može raditi 7 sati dnevno (35 tjedno) uz suglasnost inspektora rada. Ako ima navršenih 15 godina može raditi 8 sati dnevno (40 sati tjedno).
POSLOVI: Studenti nemaju ograničenje po pitanju poslova koje ne smiju obavljati, dok učenici imaju popis poslova koje ne smiju raditi, kao što su: rad u kockarnici, rad u noćnom klubu…
NAKNADA: Kod učenika, naknada se plaća samo Posredniku (učeničkom servisu), a kod studenata uz naknadu posredniku (studen servis) plaćaju se i doprinosi.
Studenti i učenici mogu biti uzdržavani članovi svojim roditeljima ako u toku godine ostvare primitak manji od 3.360,00 eura. Ukupan godišnji neoporezivi primitak studenta ili učenika iznosi 10.080,00 eura što znači da u trenutku kada taj primitak prijeđe iznos od 10.080,00 eura nastaje obveza obračuna poreza na dohodak, i to za iznos koji je prešao 10.080,00 eur.isplaćuje studenta ili učenika.
Ako imate dodatnih pitanja, slobodno nas kontaktirajte na: info@kancelarija.hr